Tinklaraštis

Grįžimas į darbus po tėvystės / motinystės atostogų

Autorė: Neda Verikaitė

Publikacijos data: 2022 m., rugpjūčio 22 d.

          Grįžimas iš vaiko priežiūros atostogų gali sukelti sunkumų, norintiems greitai ir efektyviai įsitraukti į darbo rinką. Ilga pertrauka karjeros kelyje, įgūdžių praradimas, naujovių ar inovacijų nesekimas ir kitos priežastys gali lemti sudėtingesnes darbo paieškas. Straipsnyje pateikiame patarimus, kurie padės palengvinti darbo paieškos procesą bei pasiruošti sugrįžti į jūsų norimą poziciją.

Pasidomėkite ir įsivertinkite rinkos situaciją

          Prieš kandidatuojant į pozicijas vertėtų pasidomėti, kokia yra šiandieninė darbo rinkos situacija. Galbūt šiuo metu yra didelė darbuotojų paklausa tam tikrose sferose su labiausiai vertinamais įgūdžiais, kuriuos būtent turite jūs. Nenuvertinkite ir kandidatavimo sezono laiko. Jei darbo paieškas pradėsite vasarą, galbūt turėsite mažesnį konkurencingumą su kitais kandidatais, tad atsivers platesnės durys, o jei pradėsite paieškas rudenį – gali tapti sunkiau. Taip pat apgalvokite kokių žinių ar kompetencijų trūksta siūlomoms pozicijoms ir galbūt galėsite tuos įgūdžius per laiką įgyti. Sekite ir analizuokite darbo pasiūlymus, kurie gali būti aktualūs jums. Analizuodami darbo skelbimus galėsite susidaryti tam tikrą įspūdį, kokių reikalavimų dažniausiai tikimąsi, kokios sąlygos yra siūlomos ar koks vyraujantis vidutinis atlyginimas yra tam tikroje srityje.

Auginkite savo kompetencijas

          Kritiškai įsivertinkite kokių kompetencijų jums trūksta ar kokias jau įgijote, su tikslu užtikrintai jaustis darbo pokalbyje. Karjeros pertraukos metu kandidatai ne retai iš naujo pažįsta ar atranda save, tad norint save išbandyti naujoje srityje pravartu pasisemti žinių. Patariame sudalyvauti seminaruose ar mokymuose, paklausyti tinklalaidžių ar skaityti ugdančią literatūrą, kuri suteiktų jums trūkstamos informacijos bei supažindintų su specifinėmis profesijų subtilybėmis. Taip pat toks žinių atnaujinimas jums padės neatitrūkti nuo naujovių, tad pravartu mokymuose dalyvauti ir vaiko priežiūros metu.

Prisiminkite savo sukauptą patirtį ir pasiruoškite darbiniams interviu

          Jei dirbote prieš vaiko priežiūros atostogas, reiškia turite sukaupęs tam tikrą patirtį. Vertėtų prisiminti, kuo išskirtinė buvo jūsų patirtis, kokius iššūkius reikėdavo įveikti ar kokius rezultatus buvote pasiekęs. Aprašykite tai savo CV išsamiai ir tiksliai, kad darbdavys galėtų įvertinti jūsų jau buvusią patirtį. Darbinio pokalbio metu nepamirškite rodyti iniciatyvos ir konkrečiai papasakoti apie savo sugebėjimus, domėkitės pozicija, tinkamai reprezentuokite save bei būkite pozityviai nusiteikę. Kandidato emocinis intelektas lemia galimybę greičiau gauti norimą poziciją. Negavę tam tikros darbinės pozicijos paprašykite atgalinio ryšio apie savo kandidatūrą ir apgalvokite kaip galėtumėte tobulėti kitame pokalbyje.

Pasiruoškite grįžti į darbus

          Vaiko priežiūros atostogų metu jūsų dienos ritmas yra išsibalansavęs, tad staigiai grįžti į darbus nepasiruošus iš anksto, gali būti tikras iššūkis. Pasistenkite pradėti susitvarkyti savo dienos ritmą – laikykitės disciplinos, planuokite laiką, kelkitės anksčiau, bandykite nusiteikti psichologiškai. Tokiu būdu adaptacinis procesas naujoje pozicijoje sukels mažiau psichologinės įtampos ir nuovargio. Taip pat apgalvokite savo dienos pradžią jau grįžus į darbus – nusiteikite palikti vaikus, ruoškite juos ir save psichologiškai, su tikslu nepatirti šoko ir nepraleisti pirmųjų dienų darbe.

          Kiekvieno būsimojo darbuotojo sėkmė priklauso nuo jo noro ir pastangų atnaujinti savo kompetencijas ir įgūdžius. Įsivertinkite, kad rinkoje yra skirtingi darbdaviai su skirtingais lūkesčiais bei vertybėmis. Taip pat nepamirškite atsižvelgti į sąlygas, kurias galėtų suteiktų būsimasis darbdavys. Lankstus darbo laikas, lengvesnis adaptacijos procesas, mokymai, augimo galimybės – tai sąlygos, kurios praverstų ne vienam, grįžtančiam po vaikų priežiūros atostogų.

Kaip paruošti tinkamai pirmąjį CV?

Autorė: Neda Verikaitė

Publikacijos data: 2022 m., liepos 01 d.

          Norint įsitraukti į darbo rinką reikia pasiruošti svarbų dokumentą – savo CV, kurio tikslas pritraukti, sudominti būsimąjį darbdavį ir įrodyti, kad esate galimas kandidatas pasirinktai pozicijai. Tinkamai paruoštas CV gali būti raktas į sėkmingos karjeros kelio pradžią, tad pateikiame rekomendacijas, kurios padės sukurti kokybišką pirmąjį CV.

Pradėkite nuo svarbiausių faktų aprašymo

          Pirmiausiai, ruošdami savo gyvenimo aprašymą, pasirinkite tinkamą formą. Neapsiribokite vien tik Word formatu, pasirinkite programėles, kuriose būtų galima susikurti kūrybiškus maketus. CV stilių rekomenduojama rinktis pagal poziciją, į kurią norite kandidatuoti. Pavyzdžiui, jei norite pradėti grafikos dizainerio karjerą, atskleiskite savo turimus įgūdžius jau kurdami CV. Šių dienų darbo rinka reikalauja išskirtinumo ir tvarkingumo, todėl net ir smulkiausi aspektai yra pastebimi – apgalvokite kiekvieną detalę ar sakinį. Be išimties, visuose CV reikėtų laikytis taisyklingos rašybos, vengti gramatinių klaidų, netinkamų frazių, nes tai gali rodyti jūsų neišsilavinimą ir sukelti neigiamą įspūdį. Nepamirškite nurodyti teisingai kontaktinių duomenų ir nenaudoti neprofesionaliai atrodančio mažybinio elektroninio pašto adreso. Galiausiai, prieš siunčiant CV failą, nepamirškite jo tinkamai pavadinti - savo vardu ir pavarde, svarbiausia – ne raidžių ar simbolių kratiniu.

Įvardinkite savo didžiausius privalumus

          Rašant pirmąjį CV gali kilti susirūpinimas, kad dėl patirties stokos bus sunku pilnai save atskleisti ir sudominti darbdavį. Aprašydami savo išsilavinimą, paminėti galite ir dabartinę mokymosi kryptį (jei tęsiate studijas ar nesate jų baigęs). Būtinai paminėkite turimą darbinę patirtį, net ir menkiausią - tai gali būti sezoninis darbas ar kita veikla. Patirties pristatymas yra svarbių įgūdžių turėjimo įrodymas, kad turėjote darbinius santykius, atsakomybes. Prie turimos patirties aprašykite ką nurodytose pareigose teko atlikti, ką išmokote. Svarbiausia – neišsiplėskite ir nepateikite nepasitenkinimo buvusia darboviete. Taip pat paminėkite kokius įgūdžius esate įgijęs, su kokiomis programomis gebate dirbti, kokiu lygmeniu kalbate / rašote užsienio kalbomis. Apgalvokite ir apie galimybę pateikti tvarkingą, profesinę nuotrauką – tai nėra būtina, bet ji padeda geriau įsiminti jūsų CV.

Kurkite pridėtinę vertę savo CV

          Neturint ilgalaikės patirties darbo rinkoje, galite pateikti tokią informaciją, kuri suteiktų papildomos vertės jūsų profesinei istorijai. Paminėkite kokiose olimpiadose, konkursuose esate dalyvavęs. Aprašykite ir mokymus, seminarus, kuriuos išklausėte ar organizacijas, kurioms priklausėte. Jei papildomų mokymų neturite išklausęs ir jūsų CV atrodo tuščias, galite tai pakeisti – šiuolaikinė rinka siūlo seminarus įvairiomis temomis. Mokymai padės susidaryti įspūdį apie tam tikrą sritį ir darbo rinkos situaciją, o ir CV bus papildytas esminiais faktais, įrodančiais jūsų turimą motyvaciją ir nusiteikimą mokytis.

Venkite nereikalingos informacijos

          Darbdavys žiūrėdamas jūsų CV įspūdį susidaro vos per kelias minutes, tad svarbiausia neperkrauti CV nereikalinga informacija. Nerašykite savo lyties, šeimyninės padėties, tikslaus adreso ir nenaudokite nuotraukos iš laisvalaikio ar šventinio pobūvio. Taip pat aprašydami savo turimą patirtį neišsiplėskite, nes informacijos perteklius gali trukdyti bendram CV įspūdžiui, o duomenys, nesudarantys reikšmės kandidatuojančiai pozicijai, gali užgožti svarbiausius aspektus.

          Prisiminkite, kad savo CV turite orientuoti į poziciją, į kurią kandidatuojate. Įsivertinkite reikalavimus, įgūdžius, kalbas ir kitus aspektus reikalingus jūsų kandidatuojamai sričiai ir pagal tai koreguokite savo CV. Taip pat pasidomėkite apie įmonę, į kurią siunčiate savo gyvenimo aprašymą - tai bus puikus pasiruošimas pirmajam pokalbiui, rodantis jūsų kompetencijas ir supratimą. Nepamirškite įvertinti ir pirmojo skambučio gauto iš darbdavio, stebėkite kokių papildomų klausimų ar pastabų jums užduoda ir pagal tai tobulinkite savo CV.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nuotraukos šaltinis: "https://www.pexels.com/"

Kaip susirasti pirmąjį darbą?

Autorė: Neda Verikaitė

Publikacijos data: 2022 m., gegužės 17 d.

          Šiandieninėje darbo rinkoje, neturint sukauptos patirties, susirasti pirmąjį darbą tampa vis didesniu iššūkiu. Darbdaviai ypatingai vertina sukauptą patirtį, bet kyla dvejonių, kaip įgyti tikslinės patirties kandidatuojant ir įsitraukiant į darbo rinką pirmąjį kartą. Pradedant karjeros kelią vertėtų nepamiršti visumos, kuri sukurtų bendrą potencialaus darbuotojo įvaizdį, pradedant nuo jau turimų įgūdžių, laimėjimų, pasiekimų, savęs pateikimo socialiniuose tinkluose bei kitų, atrodančių nereikšmingų, bet svarbių aspektų. Pateikiame keletą svarbiausių patarimų, kurie padėtų tinkamai pateikti save ir palengvintų pirmojo darbo paieškas.

Pradėkite nuo tinkamai ir profesionaliai paruošto CV

          Neturint darbinės patirties, vertėtų nepamiršti įgūdžių, laimėjimų gautų dar mokykloje: olimpiados, konkursai, apdovanojimai ir kiti pasiekimai, kurie parodytų tam tikrus specifinius gebėjimus bei atskleistų jūsų domėjimosi kryptis. Kiekvieną pasiekimą aprašykite plačiau: už ką buvo skirtas laimėjimas, kodėl dalyvavote pasirinktame konkurse bei ką tai davė jūsų asmenybės augimui. Trečia, apmąstykite savo gautą patirtį, galbūt jau esate dirbęs smulkius darbus vasaros atostogų metu. Svarbu aprašyti net ir menkiausią sukauptą patirtį, bet ir bandyti sieti ryšius jau įgautos patirties su pozicija, į kurią norite kandidatuoti. Apmąstykite, kokią patirtį galėjo suteikti sezoniniai ar kiti darbai, pavyzdžiui, konsultacija telefonu, susitikimo organizavimas - administracinė patirtis, socialinių tinklų kūrimas giminaičio verslui – komunikacinė, marketingo patirtis ir kita. Nepamirškite mąstyti kūrybiškiau ir plačiau, nes unikalumas yra viena iš paslapčių, norint sudominti darbdavį.

Įvertinkite galimybę įgyti neapmokamos patirties

          Prieš kandidatuojant į pirmąją darbinę poziciją, vertėtų pagalvoti apie savanorystę, praktiką ar kita neapmokamą veiklą, kuri jums suteiktų papildomų įgūdžių bei leistų pamatyti verslo ar darbo rinkos užkulisius. Ieškant kur norėtumėte savanoriauti, rinkitės tokią sritį, kurioje norėtumėte save matyti ateityje. Tokiu būdu galėsite susiformuoti požiūrį į darbą, įmonės ar jos veiklos supratimą bei aiškiau pažinsite pasirinktą sritį. Taip pat sudalyvaukite seminaruose, kurių spektras šiandienėje rinkoje labai įvairus.  

Įvertinkite savo įvaizdį socialiniuose tinkluose

          Ne paslaptis, kad socialiniai tinklai yra asmenybės atspindys, todėl darbdaviai visada įvertina paskyras tiek „Linkedin“, „Facebook“ ar „Instagram“ platformose. Jei norite sudaryti tinkamą įspūdį darbdaviui, „Linkedin“ platforma turėtų būti atspindinti jūsų domėjimosi kryptį: aktyvus profilis su komentarais, pastabomis bei straipsniais susijusiais su profesine veikla. Kiti socialiniai tinklai gali parodyti asmenybės vertybes, pomėgius, politines pažiūras, draugų ratą, tad reikėtų iš anksto apgalvoti, kaip šioje erdvėje reprezentuojate save.

Išnaudokite pirmuosius pokalbius tobulėjimui

          Yra tikimybė, kad dalyvaujant pirmajame pokalbyje, nepristatysite savęs taip, kaip norėtųsi dėl patirties stokos. Todėl pokalbiu metu nepamirškite, kad neverbalinis elgesys taip pat svarbus aspektas, parodantis jūsų asmenybę iš vidaus. Dėl šios priežasties, turėdami nuotolinį ar gyvą interviu, elkitės pasitikinčiai savimi, palaikykite akių kontaktą, pasirinkite tvarkingą aprangą, šypsokitės, valdykite kūno kalbą, nevėluokite. Pokalbio pabaigoje paprašykite trumpo grįžtamojo ryšio apie stipriausias / silpniausias vietas, su tikslu tobulėti kituose interviu.

          Prisiminkite, kad norint susirasti pirmąjį darbą yra svarbi potencialaus darbuotojo visuma. Kiekviena patirtis, naujas darbas turi didelį indėlį karjeros augimui, todėl svarbu pirmajam darbui teikti realius lūkesčius, o pokalbio metu rodyti motyvaciją, lankstumą ir norą tobulėti. Nepamirškite, kad darbo paieška reikalauja ne tik kokybiško pasiruošimo, bet ir atkaklumo, kantrybės.