Grįžimas į darbus po tėvystės / motinystės atostogų

Autorė:
Neda Verikaitė
2022-08-22

          Grįžimas iš vaiko priežiūros atostogų gali sukelti sunkumų, norintiems greitai ir efektyviai įsitraukti į darbo rinką ir keliantiems klausimą - kaip susirasti pirmąjį darbą po ilgos pertraukos karjeroje? Įgūdžių praradimas, naujovių ar inovacijų nesekimas ir kitos priežastys gali lemti sudėtingesnes darbo paieškas. Straipsnyje pateikiame patarimus, kurie padės palengvinti darbo paieškos procesą bei pasiruošti sugrįžti į jūsų norimą poziciją.

Pasidomėkite ir įsivertinkite rinkos situaciją

          Prieš kandidatuojant į pozicijas vertėtų pasidomėti, kokia yra šiandieninė darbo rinkos situacija ir kaip susirasti pirmąjį darbą po vaiko priežiūros atostogų. Galbūt šiuo metu yra didelė darbuotojų paklausa tam tikrose sferose su labiausiai vertinamais įgūdžiais, kuriuos būtent turite jūs. Nenuvertinkite ir kandidatavimo sezono laiko. Jei darbo paieškas pradėsite vasarą, galbūt turėsite mažesnį konkurencingumą su kitais kandidatais, tad atsivers platesnės durys, o jei pradėsite paieškas rudenį – gali tapti sunkiau. Taip pat apgalvokite kokių žinių ar kompetencijų trūksta siūlomoms pozicijoms ir galbūt galėsite tuos įgūdžius per laiką įgyti. Sekite ir analizuokite darbo pasiūlymus, kurie gali būti aktualūs jums. Analizuodami darbo skelbimus galėsite susidaryti tam tikrą įspūdį, kokių reikalavimų dažniausiai tikimąsi, kokios sąlygos yra siūlomos ar koks vyraujantis vidutinis atlyginimas yra tam tikroje srityje.

Auginkite savo kompetencijas

          Kritiškai įsivertinkite kokių kompetencijų jums trūksta ar kokias jau įgijote, su tikslu užtikrintai jaustis darbo pokalbyje. Karjeros pertraukos metu kandidatai ne retai iš naujo pažįsta ar atranda save, tad norint save išbandyti naujoje srityje pravartu pasisemti žinių. Patariame sudalyvauti seminaruose ar mokymuose, paklausyti tinklalaidžių ar skaityti ugdančią literatūrą, kuri suteiktų jums trūkstamos informacijos bei supažindintų su specifinėmis profesijų subtilybėmis. Taip pat toks žinių atnaujinimas jums padės neatitrūkti nuo naujovių, tad pravartu mokymuose dalyvauti ir vaiko priežiūros metu.

Prisiminkite savo sukauptą patirtį ir pasiruoškite darbiniams interviu

          Jei dirbote prieš vaiko priežiūros atostogas, reiškia turite sukaupęs tam tikrą patirtį. Vertėtų prisiminti, kuo išskirtinė buvo jūsų patirtis, kokius iššūkius reikėdavo įveikti ar kokius rezultatus buvote pasiekęs. Aprašykite tai savo CV išsamiai ir tiksliai, kad darbdavys galėtų įvertinti jūsų jau buvusią patirtį. Darbinio pokalbio metu nepamirškite rodyti iniciatyvos ir konkrečiai papasakoti apie savo sugebėjimus, domėkitės pozicija, tinkamai reprezentuokite save bei būkite pozityviai nusiteikę. Kandidato emocinis intelektas lemia galimybę greičiau gauti norimą poziciją. Negavę tam tikros darbinės pozicijos paprašykite atgalinio ryšio apie savo kandidatūrą ir apgalvokite kaip galėtumėte tobulėti kitame pokalbyje.

Pasiruoškite grįžti į darbus

          Vaiko priežiūros atostogų metu jūsų dienos ritmas yra išsibalansavęs, tad staigiai grįžti į darbus nepasiruošus iš anksto, gali būti tikras iššūkis. Pasistenkite pradėti susitvarkyti savo dienos ritmą – laikykitės disciplinos, planuokite laiką, kelkitės anksčiau, bandykite nusiteikti psichologiškai. Tokiu būdu adaptacinis procesas naujoje pozicijoje sukels mažiau psichologinės įtampos ir nuovargio. Taip pat apgalvokite savo dienos pradžią jau grįžus į darbus – nusiteikite palikti vaikus, ruoškite juos ir save psichologiškai, su tikslu nepatirti šoko ir nepraleisti pirmųjų dienų darbe.

          Kiekvieno būsimojo darbuotojo sėkmė priklauso nuo jo noro ir pastangų atnaujinti savo kompetencijas ir įgūdžius. Įsivertinkite, kad rinkoje yra skirtingi darbdaviai su skirtingais lūkesčiais bei vertybėmis. Taip pat nepamirškite atsižvelgti į sąlygas, kurias galėtų suteiktų būsimasis darbdavys. Lankstus darbo laikas, lengvesnis adaptacijos procesas, mokymai, augimo galimybės – tai sąlygos, kurios praverstų ne vienam, grįžtančiam po vaikų priežiūros atostogų.

Kviečiame sekti mūsų darbo pasiūlymus ir dalyvauti atrankose: https://www.personalogrupe.lt/lt/darbo_pasiulymai